Origamitechnikával csomagolnák az űrbe szánt napelemeket
Az űrügynökségek éppen ezért mindig nyitottak az új csomagolási, hajtogatási ötletekre. A NASA illetékesei nem olyan régen úgy döntöttek, hogy az origami egyik világszerte elismert mesteréhez fordulnak segítségül. A közös munka eredményeként született meg a mellékelt felvételeken látható „űrvirág”, amelynek végső változata összehajtogatott állapotában mindössze 2,7 méter átmérőjű, kibomlása után viszont egy 25 méteres nappanel-rendszert alkot. (A felvételeken látható prototípus a tervezett rendszer méreteinek huszadával rendelkezik.)
A fejlesztők, Shannon Zirbel, Larry Howell (Brigham Young Egyetem) és Brian Trease (NASA) a munka során szoros együttműködésben dolgoztak Robert Lang origamiszakértővel. Elmondásuk szerint a legnagyobb nehézséget az okozta a projekt megvalósításában, hogy a napelemek jóval vastagabbak a papírnál, így nem minden origamis trükk valósítható meg velük, de legalábbis jelentős munkát igényelnek az egyes lépések.
A tervek újdonsága a körkörös megvalósítás, amelynek révén nagyobb összfelületű, ugyanakkor szorosabban összepakolható napelem-együttes valósulhat meg. A végső cél egy 250 kilowatt teljesítményű rendszer megalkotása lenne, amely kevesebb mint 500 négyzetméternyi napelemes felülettel bír. Összehasonlításképpen a Nemzetközi Űrállomás 2500 négyzetméter kiterjedésű napelem-együttese jelenleg 84−120 kilowattot termel.
Az elrendezés ugyanakkor kisebb méretekben, például akár a Masat−1-hez hasonló pikoszatellitek energiaellátásánál is alkalmazható lehetne. Az origamis megoldások ráadásul a napelemeken kívül más nagy kiterjedésű eszközök összecsomagolásánál is használhatók lehetnek, így például antennákat, napvitorlákat vagy objektumok befogására szánt hálókat is lehetne hasonló módon csomagolni. forrás: ipon.hu