Energiatakarékos mintaházak: ilyen az igazi rezsicsökkentés
2014-07-17 09:14
Ki ne szeretné minimalizálni, vagy akár nullára csökkenteni a rezsijét? Talán hihetetlennek tűnik, de a Nap és a Föld energiájának kihasználásával minderre megvan a lehetőség, nemcsak egy önálló családi ház, hanem akár egy panelház esetén is. A legenergiatakarékosabb megoldás azonban a passzívház.
Már Magyarországon is egyre több jó példa van arra, hogy környezettudatos megoldásokkal, a geotermikus energia felhasználásával épülnek házak, valamint a már meglévő épületeket korszerű fűtési, hűtési, vízmelegítési rendszerekkel szerelik fel. Az Energia Magazin és az Energia24 kigyűjtött néhány mintaházat, amelyekről érdemes példát venni.
Úttörő kezdeményezés
Bár az energiatakarékos megoldásokat jóval egyszerűbb egy épülő házba beépíteni, arra is vannak jó példák, amikor egy már kész épületet sikerült különféle megoldásokkal energiatakarékossá tenni. Ezek közül az egyik legismertebb mintaprojekt az óbudai Faluház, amely szűk hat hónap, 2009 nyara és decembere között készült el. A homlokzat, a tető és a pincefödém 10 centiméter vastag polisztirolhab alapú hőszigetelést kapott, a nyílászárók feletti sávokban tűzvédelmi okokból kőzetgyapot került a falakra. Ezáltal sokat javult a homlokzat hőszigetelő képessége, amely majdnem olyan jó, mint az új építésű épületek falazata. Mindezek mellett a régi nyílászárókat modernebb, műanyag nyílászárókra cserélték, így az ablakok a régiekhez képest körülbelül feleannyi hőt eresztenek át.
Bár a projekt nem tartalmazta, ha valaki még többet szeretne spórolni, a nyílászárócserével együtt a lakások nyári túlmelegedésének elkerülése érdekében érdemes valamilyen árnyékolórendszert, például hőszigetelő redőnyt beépíteni.
Mindezek mellett a használati meleg víz előállításába a tetőn elhelyezett napkollektoros rendszer segít be, és az egyes lakásokban a felhasznált hőenergia mérése céljából egy úgynevezett költségosztó került. Mindez lakásonként összesen mintegy 1,3 millió forintos beruházási költséget jelentett, ez az egész ház esetén megközelítette az 1,2 milliárd forintot.
A felújítások eredményeként mintegy 20 százalékkal csökkent a házban a fűtésre és a melegvíz-előállításra felhasznált hőenergia és 42 százalékkal a primer energiahordozók terén bekövetkezett megtakarítás, hiszen a napkollektor által felhasznált napenergia révén kevesebb fosszilis energiahordozót kell elégetni a távfűtő művekben.
forrás: www.napelemtippek.hu