Pont kerülhet a napelemvita végére?
Az egyezséget az Európai Bizottságnak és a Kínai Kereskedelmi Kamara illetékes szervének is jóvá kell hagynia, de a bejelentést a pekingi Kereskedelmi Minisztérium máris üdvözölte. A tárca szóvivője, Sen Tan-jang szerint a megállapodás a "mindkét részről tanúsított pragmatikus és rugalmas hozzáállás, problémamegoldásra törekvés eredménye".
Pontatlan adatok vezettek idáig?
Téves adatokon alapulhat az EU-Kína közötti napelem gyártással kapcsolatos vita, írta a Reuters. Az Európai Bizottság újra átvizsgálja az Europressedienst német cég által szolgáltatott adatokat, amely alapján Brüsszel egy lehetséges minimál ár meghatározását, illetve büntetővámot helyezett kilátásba a Kínából érkező napelemekre azok túlzottan alacsony dömpingára miatt.
Az EU-Kína napelemmel kapcsolatos vita egy évvel ezelőtt kezdődött, amikor a ProSun napelem gyártó cég panasszal fordult az Európai Bizottsághoz, amely szerint Kína dömpingáron kínált napelemekkel árasztja el Európát. A panasz alapja a jelenleg is vizsgált Europressedienst tanulmány volt. A tanulmány adatait a bonni székhelyű Europressedienst tanácsadó cég szolgáltatta és segített a tanulmány elkészítésében. Az elemzés során a szerzők arra a végkövetkeztetésre jutottak, hogy a kínai cégek túlzottan alacsony árú napelemekkel árasztják el az európai piacot.
Kiss Ernő, a Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség elnöke szerint: „A dömpingellenes vámok jelentős mértékben hátráltatnák az amúgy is gyenge napenergia piacot Magyarországon. Hazánkban nincsen sajnos egy jól kidolgozott, hatékonyan működő megújuló energia átvételi rendszer és emiatt ez még inkább súlyosbítja a helyzetet az erősen árérzékeny magyar piacon. A kivetett vámok által indukált árnövekedés miatt csökkenne az érdeklődés a napelemes rendszerek iránt, ami komoly bevételkiesést jelent a szolár cégek számára és veszélybe sodorja működésüket.” Az Európai Bizottság nyilatkozata alapján a jelenlegi vizsgálat nem befolyásolja a hétvégén kötött megegyezést, amely szerint nem vetnek ki plusz adókat a Kínából érkező napelemekre.
Kompromisszumos megoldás
A kínai gyártókkal kötött kompromisszum lényege, hogy a kínai napelemeket évente összesen 7 gigawattig vámmentesen értékesíthetik, 0,56 eurócent/wattnál nem alacsonyabb áron. E feletti mértékben, illetve az ennél alacsonyabb áron eladott termékeket átlagosan 47 százalékos büntetővám terheli. Megfigyelők szerint a döntés kedvező Kína számára, és lehetővé teszi, hogy a kínai termékek kielégítsék az uniós igények felét, 60 százalékát; 2012-ben a fogyasztás körülbelül 15 gigawatt volt.
A kínai napelemgyártás 2009-2011 között megnégyszereződött, és meghaladta a világ más részein gyártott mennyiség összességét. 2011-ben 21 milliárd euró értékben exportáltak kínai napelemeket az uniós piacra, ahol részesedésük már elérte a 80 százalékot. Áraik azonban tartósan az európai termelési árak alatt voltak, és ezért indították el velük szemben a dömpingellenes eljárást.
11,8 százalékos vám
Az EU júniusban már 11,8 százalékos vámot vetett ki a kínai napelemtermékekre, és ez - az augusztus elseje előtti megállapodás híján - augusztus 6. után átlagosan 47,6 százalékra emelkedett volna. A mostani egyezség 2015 végéig hatályos. Az Európai Unió Kína legfontosabb kereskedelmi partnere, míg az EU számára Kína a második helyen van. Ugyanakkor többek közt a konfliktusok következtében az idei első negyedévben a Kína és az EU közötti forgalom éves szinten 1,9 százalékkal visszaesett. forrás: http://www.villanyszaklap.hu/