Átlátszó napelem – újabb lépés előre
Az UCLA kutatói által kifejlesztett cella elsősorban az infravörös fényt nyeli el, így a látható spektrum nagy részét átengedi; 66%-os átlátszósága 4%-os hatékonysággal párosul. A 4 százalékos arány alacsonynak tűnhet a normál napelemek 15-20 százalékos hatékonyságához képest, azonban az átlátszó cellák jellemzően ilyen alacsony tartományban működnek. Ezen kívül, ha az új cella gyártási és telepítési költségei is alacsonyak, akkor a 4 százalék már nem is hangzik olyan rosszul. Mindenesetre, Yang Yang, az UCLA anyagtudományi és műszaki professzora, valamint a kutatás vezetője egy sajtótájékoztatón azt mondta, hogy „olcsón és nagy mennyiségben lehet őket előállítani.”
A csoport kiadványa szerint a polimer napelemek elérték a 10,6%-os hatékonysági szintet, amivel arra is utalhatnak, hogy az anyagok képesek volnának versenyre kelni akár a hagyományos napenergia-technológia termékeivel is. Az új cellát átlátszó elektródák közé ágyazott fotoaktív réteg alkotja. A fotoaktív réteg infravörös-közeli fényre érzékeny, fotovoltaikus polimerből készült (PBDTT-DPP). A kiadványból idézve: „a PBDTT-DPP egy alacsony sávú, a 650-850 nm tartományban erős fényérzékenységgel rendelkező polimer.” A felső (átlátszó) elektróda ezüst nanovezeték kompozit filmekből készült, amely lehetővé teszi a solution processing eljárást – egy olcsó módja a napelemek gyártásának.
A kutatók – a reprodukálhatóság biztosítása érdekében – 40 cellát gyártottak le, és megállapították, hogy hatásfokuk 3,6 és 4 százalék között mozog. Az átlátszó napenergia nagy figyelmet kapott az elmúlt években, hiszen egyértelműen nagy vonzerőt jelent, hogy a napra néző ablak akkor is termeli az energiát, ha éppen kibámulunk rajta. A felhőkarcolók energiatermelő ablakokkal való felszerelése egy ideig még lehet, hogy nem gazdaságos, de potenciálja tagadhatatlan: 2010-ben, az USA teljes villamosenergia-fogyasztásának 41%-át épületek produkálták.
Forrás: http://spectrum.ieee.org