Megkerülte a Földet az első napelemes haj
A Turanor PlanetSolar ezzel az úttal beírta magát a rekordok könyvébe, hiszen ez az első napenergiával működő hajó, amely körbeutazta a világot. „Az úttal bebizonyítottuk, hogy a napenergia-technológia a legnehezebb körülmények között, így például a tengeren is képes hosszan tartó és biztonságos működésre” – mondja Pascal Goulpié légkörkutató, a program társalapítója.
A Turanor PlanetSolar a 2004-ben megálmodott terv alapelemeként épült meg. A 95 tonnás, karbonszálas katamarán felszínére 530 négyzetméternyi felületű napelemet építettek, ezzel a rendszer 90 kilowatt elektromos áram előállítására képes. Ezzel az árammal pörgette a villanymotor a propellert, miközben az elektromos energia tárolására 10 tonnányi lítiumakkumulátor szolgált.
Napelemekkel számos eszközt mozgatnak manapság, a hajózás azért került az érdeklődés középpontjába, mert a vízi szállítás a leginkább energiahatékony közlekedési eszköz. Gregory Offer, a londoni Imperial College elektrokémikusa szerint ezzel magyarázható, hogy a világon szállított termékek 90 százaléka vízen jut célba. A tengeri hajókon rendszerint dízelmotorok dolgoznak, amelyek nagyon hatékonyak teljes terhelés mellett, ugyanakkor energiapocsékolásról kell beszélni részleges terheléskor, illetve a kikötői manőverezés során. Ám járjanak félig vagy tele, ezek a hajók mozgásuk során elképesztő mennyiségű kén-dioxidot és nitrogén-oxidot bocsátanak ki. Offer becslése szerint a világ 15 legnagyobb teherhajója annyi kén-dioxiddal terheli a légkört, mint amennyivel 760 millió autó. Nyilvánvaló tehát, hogy a tengeri közlekedést korszerűsíteni, környezetbaráttá kellene tenni.