Besokallt a német kormány: odavágtak a napenergia-támogatásoknak
A rendkívüli (átvételi-) tarifavágáson túl a kormány számos olyan adminisztratív javaslatot is tett, amivel tovább mérsékelné a napelem-telepítéseket. A két, a témában korábban egymással szemben álló javaslatokat megfogalmazó minisztérium közös beterjesztése szerint a március 9-től esedékes (rendkívüli) tarifavágás következtében a 10 kW alatti egységek után kilówattóránként 19,5 centet, az 1000 kW alatti egységek után 16,5 centet, míg a 10 MW alatti egységek után 13,5 centes átvételi árat lehet majd kapni a megtermelt árammennyiség után. A 10 MW fölötti egységek esetében a jövőben nem lehetne ezt követően termelési támogatáshoz jutni.
Ezen túlmenően májustól havonta 0,15 centtel csökkennének az átvételi árak az eredeti jogszabályban szereplő rendes éves és év közbeni tarifacsökkentéseket megelőzően annak érdekében, hogy elkerüljék a további jelentős méretű szolár kapacitások beépülését a német villamos energia rendszerbe.
A 2012. március 9-ét követően háztetőkre szerelt, maximum 10 kV-os napelemek esetében csak a termelés 85%-át lehet majd kötelező átvételi tarifák mellett (támogatott áron) értékesíteni 2013. január 1-től. Az ennél nagyobb, más típusú telepítések esetében a termelés 90%-át lehet majd támogatott áron értékesíteni, továbbá 500 kW-os mérethatárig a saját fogyasztást nem lehet majd elszámolni a kötelező átvételi rendszerben.
A lépésektől a kormány azt várja, hogy sikerül mérsékelni a túlzott beruházási aktivitást, ami által egyre nagyobb árnyomás nehezedik a német fogyasztói árakra. A kormány már korábban is lépéseket tett a támogatási rendszer felülvizsgálatára, azonban a 2011-re megcélzott 2,5-3,5 GW-os új-kapacitással szemben a német piacon még így is közel 7,5 GW-nyi új napelemet installáltak tavaly.
A korábban felvetett éves kapacitáskorlátot elvetették a felek, amelyet azzal kívánnak kiváltani, hogy gyorsabb, havi beavatkozást engednének meg maguk számára az átvételi árak tekintetében. A jelenleg is érvényes 2,5-3,5 GW-os megcélzott kapacitástartományt 2014-től évi 400 MW-tal csökkentenék, 2017-re évi 0,9-1,9 GW új szolár (PV) kapacitással számol a kormányzat.
A fent vázolt intézkedések mindenképpen elősegítik a kormány piachűtési szándékát, a szektor túltámogatásának mérséklését. Ezek a lépések egyértelműen az új, kevésbé fejlett piacok felé fordíthatják a nagyobb napenergetikai befektetők figyelmét, amelyek szemében előtérbe kerülhetnek az olyan kelet-közép-, délkelet-európai államok, mint Bulgária, Románia vagy Ukrajna.