Napelem piaci összefoglaló: ilyen volt 2011, és mi várható 2012-ben?

2012-01-09 19:21
Bár az év elején elején gyenge volt a kezdés, az év második felében megindult keresletnek köszöntetően 2011-ben a világon 24-25 GW napelemet telepítettek a 2010. évi 20 GW után.

Izgalmas év volt a napelemes piacon 2011, és kemény évnek ígérkezik 2012. Tavalyi éves összefoglalónkat azzal kezdtünk, hogy áttekintettük 2011-et (összevetve az előrejelzésekkel), tegyünk idén is így, mielőtt rátérünk arra, hogy mi várható 2012-ben.

2010-ben a világ napelemes piaca közel 20 GW volt, ami óriási, két és félszeres növekedést jelentett 2009-es 7,5 GW-hoz képest. Azonban már 2011. elején már arra figyelmeztettek az elemzők, hogy vége lesz a száz százalék feletti növekedéseknek, és csak 20-30%-os növekedést vártak 2011-re.

És bár 2011. elején annyira gyenge volt a kezdés, hogy még ez is optimistának tűnt, de végül az év második felében megindult kereslet miatt ez végül be is igazolódott: a jelenlegi, még nem teljes eredmények szerint (hiszen az utolsó negyedéves pénzügyi jelentések még nem jelentek meg) 2011-ben a világon 24-25 GW napelemet telepítettek.



A legnagyobb piac továbbra is Olaszország és Németország volt, azonban a legtöbb elemzés megemlíti, hogy Európa domaninciája jelentősen csökkent az elmúlt években és 2011-ben, és 2012-ben már az USA és Ázsia lehetnek a legnagyobb napelem felvevők.


2012: az "igazság éve"

2011. végére tehát sikerült végül hozni a várt számokat, azonban ennek komoly ára volt. A napelemgyártók 2011. első felében felgyűlt és eladatlan készleteiket csak nagyon jelentős engedményekkel tudták eladni. Ahogy előző írásunkban is írtuk, sokan már veszteségesen dolgoznak, és már nagyon kevés lehetőség maradt az árak csökkentésére. Az idei veszteségeket pedig nem mindenki bírta kezelni.

Az első áldozatok az amerikai és német gyártók lesznek a jelek szerint: a Schott Solar leállította cellagyártását, és decemberben rövidített munkahetet vezetett be Jénai üzemében. A Solon fizetésképtelen, a Q-Cells, a vezető német cellagyártó pedig arra figyelmeztette hitelezőit, hogy várhatóan nem tudja visszafizetni kötvényeit. A német Solarvalue csődöt jelentett, akárcsak az amerikai Solyndra és az Evergreen is. A német-amerikai SolarWorld pedig a WTO-nál tett panaszt a kínai gyártók ellen, dömping árakra hivatkozva (ami néhány amerikai vezető szerint igazán csak az amerikai napelem iparnak fog végső soron kárt okozni).

De a zuhanó árak a kínai gyártókat se hagyta érintetlenül: egyes hírek szerint a kínai napelem gyártók 50%-a felfüggesztette a gyártást, veszteséges üzemeltetés mellett nekik se éri meg a további termelés. Állítólag a vezető (Tier 1) kínai gyártók közül is csak az egyik fut még 80%-os kihasználtság mellett.

Eközben a várható euró-válság miatt az elemzők arra számítanak, hogy jelentősen csökkenni fognak az eddigi támogatások. Emiatt 2012-ben a piacok hangsúlya átkerülhet más földrészekre, és Európa jelentősen visszaeshet. De nemcsak itt, hanem Amerikában, Ausztráliában és Taiwanon is csökkentik a támogatásokat. Összességében tehát jó, ha sikerül megismételni a 2011-es eredményt 2012-ben.

Ez viszont nagyon nehéz helyzet elé fogja állítani az iparág gyengébb (értsd: drágán termelő) gyártóit. Az európai és amerikai gyártók nagy része nem fogja bírni a versenyt, de a kínai gyártók legalább fele eltűnhet. És míg korábban azt várták, hogy majd az 4 nagy kínai (Suntech, Trinasolar, Yingli, Canadian Solar), felvásárolja a kicsiket, mostmár ez kevéssé tűnik valószínűleg: ha nem kell bővíteni a kapacitásukat (ld fent, hogy ők se futnak már teljes gőzzel), és csak évente néhány százalékos piacnövekedés várható, akkor erre nem lesz szükségük.

Többen azt mondják, hogy most jött el az igazság pillanata a napelemes piacon: 2012-ben ki fog derülni, hogy ki tud nagyon nehéz versenykörülmények között is fennmaradni, és melyik országok tudnak fenntartható piacot biztosítani. És ami a legfontosabb: csökkenni fognak a bőkezű európai támogatások, csak nagyon minimális és technológiához kötődő ártámogatás, és a már jól kidolgozott szabályozási környezet marad meg - ami viszont már nem torzítja az árakat és a versenyt. Mert a hírek szerint 2012-től kezdődően először Olaszországban, majd a következő években Európa nagy részén is elérjük azt az árszintet, amivel a napelem versenyképes lesz a hálózati áram árával.

Kemény év lesz 2012. De most mutathatja meg a napelemes iparág, hogy felkészült-e a versenyre.

forrás: napelemek.blog.hu

Forgalmazott márkák
  • алмазная резка бетона АлмазБур
  • алмазное сверление железобетона STENOREZ
  • стена плача
  • изготовление значков, магнитов, объемных наклеек на заказ здесь
  • изделия из дерева РосЛес
  • лаборатория стекла Soglassie
  • ремонт квартир СтройСила
  • алмазная резка бетона АлмазБур
  • алмазное сверление железобетона STENOREZ
  • стена плача
  • изготовление значков, магнитов, объемных наклеек на заказ здесь
  • изделия из дерева РосЛес
  • лаборатория стекла Soglassie
  • ремонт квартир СтройСила