Hírek
A szénmódosulatokból készült fotovoltaikus rendszerek tartósabbak és olcsóbbak lehetnek az aktuális technikánál, ha sikerül javítani a hatásfokukon. Újfajta nanoanyagok segítségével a Stanford Egyetem kutatóinak először sikerült olyan napelemeket kifejleszteniük, amelyek teljesen szénből állnak. A hatásfok még csekély, de a tudósok bíznak benne, hogy az eljárással néhány éven...
Terna, Olaszország hálózati felelőse közzétette a 2012-es novemberi villamosenergia termelés és –fogyasztás statisztikáit. Ezek szerint az olasz napelemes rendszerek 831 gigawattórát (GWh) termeltek, ami 3,7 százalékos növekedést jelent a 2011-es novemberi értékhez képest. A 2012-es év első 11 hónapjában összesen 17,6 terawattórát (TWh) termeltek a napelemes rendszerek. Ami 76 százalékos növekedést...
A Nap nem küld számlát: költséghatékony fejlesztést valósított meg az Ed-Lux Kft.
A kiotói egyezmény az egyetlen nemzetközi jogi dokumentum, amely 2012 végéig az üvegház hatású gázok kibocsátásának csökkentésére kötelezett 35 fejlett államot, köztük Magyarországot is.
A tengerparti sótalanító üzemeket látná el megújuló energiával a földgázban dőzsölő arab állam. Katar mindössze akkora, mint Vas, Veszprém és Zala megye együtt, de itt a legnagyobb az üvegházgáz-kibocsátás egy lakosra számítva.
Tizenöt chilei, argentin, venezuelai és indiai napelemes autó indult el csütörtökön 1300 kilométeres versenyére az Atacama-sivatagban a második Atacama Solar Challenge verseny keretében.
Megújuló forrásokból várhatóan 155 terawattóra lesz az idén a németországi hőenergia-felhasználás. Az adatot az illetékes energiaszövetség tette közzé, amely szerint az energia- végfelhasználás a tavalyi évhez képest 8,3 százalékos növekedést mutat majd.
Annak érdekében, hogy a pályázatok a társadalom, a potenciális pályázók minél szélesebb körének véleményezésével kerüljenek kiírásra, az Ügynökség a pályázati anyagokat társadalmi vitára bocsátja. A kiírások végleges formájának elkészítéséhez számítanak az Önök véleményére is.
A közelmúltban is számos olyan cikket lehetett olvasni gazdasági és országos sajtóban, amik tárgyi és összegszerű tévedések alapján vonnak le következtetéseket. Magam is vettem részt olyan kormányszervezeti egyeztetésen, ahol a minisztériumi belső anyag pl. 5-6 évvel ezelőtti napelem árakból számolt - nyilván elképesztő magas megtérülés lett az eredmény, és nagyon drága villamos áram....
A német Fraunhofer Institute egy forradalmi új anyaggal ad újabb lökést a napelemes fejlesztéseknek. A fekete szilícium alapú panelek ugyanis jócskán megnövelhetik a napelemek teljesítményét, mivel még az infravörös sugarakat is hasznosítják.
A tengerszint a 20. század eleje már 18 centiméterrel nőtt, az éghajlatváltozás pedig csak tovább gyorsítja a sarkköri jégtakarók olvadását. Az emelkedés jelenleg évi 3,5 milliméteres „sebességgel” halad.
Hamarosan.......................!!!
2011-ben a világszerte üzembe helyezett napelemes kapacitás kétharmada, 18,5 GW Európára jutott. A kontinens teljes napelemes kapacitása 52 GW értéket ért el. Az így előállított energia elegendő lenne egy Ausztriáéval azonos elektromos energia igényű ország ellátására, ami az Európai Unió elektromos energia igényének 2%-a.
A hazai szabályozási környezet bizonytalansága és az új támogatási rendszer, a METÁR hiányában a megújuló energetikában érdekelt cégek többsége új projektjeik színhelyéül Magyarország helyett a kelet-közép-európai térség többi országát választja, mert ezekben az országokban rendelkezésre áll a hosszú távú beruházások biztonságos...
A uniós Megújuló Energia Stratégiáról és a transzeurópai energiainfrastruktúráról folytattak irányadó vitát a tagállami küldöttségek az uniós Energia Tanács informális ülésén 2012. szeptember 17-én, Nicosiában. A magyar delegáció korábbi módosítási javaslatait fenntartva összességében mindkét kezdeményezést támogatta.